
Anglie
Southampton, Anglie
Ve dnech 28.6. – 10.7.2015 se uskutečnila druhá plánovaná mobilita v rámci projektu Erasmus+ na naší škole, a tou byla má účast na kurzu pro středoškolské učitele angličtiny v jihoanglickém univerzitním městě Southamptonu.
Kurz se soustředil na kreativní aktivity a motivační materiály pro výuku anglického jazyka, ale nabízel také exkurze, semináře a přednášky týkající se řady témat ze současného života ve Velké Británii. Jednou z největších předností kurzu byla příležitost navštívit hned dvě britské střední školy a vidět několik britských učitelů a žáků přímo při práci v hodinách. Současným trendům a problémům britského školství byla věnována rovněž velmi fundovaná přednáška, kterou přednesl Mark Bagust z Cantell Mathematics and Computing College, Southampton. Další velmi přínosnou součástí kurzu byl workshop zaměřený na divadelní hru Williama Shakespeara Measure for Measure, předkládanou do češtiny jako Půjčka za oplátku, nebo Něco za něco. Zevrubná analýza této divadelní hry, s důrazem na typické rysy Shakespearovy dramatické tvorby obecně, byla vedená profesorkou anglické literatury Dr Eileen Fitzgerald, která působí na univerzitě ve Winchesteru. Hned den poté následovala exkurze do Londýna a shlédnutí zmíněné Shakespearovy hry na místě k tomu nejpříhodnějším, a sice na jevišti divadla The Globe. Do programu učitelského kurzu byla dále zařazena i přednáška o imigraci a multikulturním charakteru Velké Británie, podaná Robinem Correou.
Během tohoto téměř dvoutýdenního kurzu zbyl čas i na poznávání historického certra města Southampton, kterým nás provedl velmi zkušený turistický průvodce Don Robertson, který v tomto městě prožil téměř celý svůj život. A jelikož je město Southampton, nedaleko Winchesteru, někdejšího hlavního města Británie, jeden den kurzu byl věnován návštěvě tohoto malebného historického města, zejména pak prohlídce slavné Winchesterské katedrály, která patří mezi největší chrámy v Anglii. V neposlední řadě je myslím nutné vyzdvihnout ještě jednu stránku kurzu, a to skutečnost, že po dobu trvání kurzu bydlí naprostá většina pedagogů v místních rodinách. To umožňuje v podstatě nepřetržitý a ničím nenahradiltelný kontakt jak s anglickým jazykem, tak i s ostatními aspekty anglické společnosti.
Zároveň se mnou se letního kurzu v Southamptonu zúčastnili pedagogové z Německa, Polska, Maďarska, Francie a Itálie, měli jsme tedy vedle velmi bohatého programu také jedinečnou příležitost navzájem se podělit o zkušenosti s výukou. Navíc díky získaným kontaktům na zahraniční školy bude možné plánovat i další spolupráci, například mezi našimi studenty a jejich vrstevníky na tamních školách.