Metodicko-jazykový kurz Malta

Ve dnech 15. - 26. července 2024 absolvovala jazykově-metodický kurz na Maltě učitelka Pavlína Martincová. Kurz se konal na škole ETI v St. Julian´s . První týden byla výuka zaměřena hodně na konverzaci a probíhala ve dvojicích, trojicích nebo čtveřicích. Dostali materiály, které pak při výuce využívali: mluvili o tom, co vidí, jak by se v podobné situaci zachovali, jaká jsou jejich doporučení atd. Dále aplikovala různé gramatické jevy. Ty procvičovala na různých situacích, které vyplývaly z konverzace mezi jednotlivými členy skupiny. Dále procvičovali poslech, porozumění videonahrávce a psaní krátkých textů. 
Skupina se měnila, na začátku týdne v ní bylo 9 později 8 účastníků ( Slovensko, Maďarsko, Francie, Polsko, Kolumbie) s různou úrovní aj. 
Druhý týden byl zaměřen na informační technologie. Součástí kurzu bylo vypracování projektu. Výstupem bylo vytvoření vlastních internetových stránek, které lze následně využít ve výuce.
Stránky naší učitelky pojednávají o vodíku pro 8.roč. ZŠ. Do projektu vkládali materiály, které vytvořili omocí různých aplikací přístupných na internetu bez poplatku. V tomto týdnu zde byly 3 účastnice.
Během pobytu vyrazila učitelka na 3 výlety. Dva byly pořádané školou - do hl.města Valletty a historického města Mdina. Pak ještě navštívila Tarxien Temples, jedno z archeologických maltských nalezišť.
Díky kurzu se učitelka rozmluvila anglicky, měla možnost srovnat způsob vyučování a vyučovacích metod s účastníky z jiných států. Získanou dovednost využije při studiu odborných materiálů z chemie, které jsou velmi často právě v angličtině. Vytvářela webové stránky pomocí https://www.pbworks.com/. K vytvoření používala různé nástroje - vytváření myšlenkových map, losovacích kol, křížovek, doplňovaček, dále k vytvoření interaktivní tabule, opakovacích testů. Plánuje vyzkoušet nové materiály se svými studenty.
Také se dozvěděla o Bloom´s taxonomy a SAMR modelu, které slouží k zefektivnění výuky. 
Internetové odkazy na jednotlivé aktivity a na konkrétní příklady se nachází pod tímto článkem.

 


https://visuwords.com/

Velmi jednoduchý nástroj na vytváření myšlenkových map. 

Zadá se výchozí slovo a program sám vytvoří slova související s označením, zda se jedná o podstatné jméno, sloveso, příslovce nebo přídavné jméno. Dále se objeví i vztahy mezi jednotlivými slovy. Po označení jednotlivého slova se objeví stručné vysvětlení, co slovo znamená.

Pouze v angličtině.


 

https://wheelofnames.com/

Nástroj na losování. Lze použít jména, ale i jiné pojmy. 

Do tabulky se doplní pojmy, které budu na kole, a ty se automaticky umístí na kolo. Lze použít vlastní pozadí, dále různé zvuky. Ovládání velmi jednoduché.

Myslím, že tohle ocení spíš menší děti.

zkusit tady

 

 

https://puzzlemaker.discoveryeducation.com/

Nástroj na vytváření různých doplňovaček, tajenek apod.

Ovládání v angličtině, ale texty lze používat v češtině. Lze vložit různé pozadí i vlastní, lze uložit jako PDF a vytisknout. Jednoduché ovládání.

https://coggle.it/

Tvorba myšlenkových interaktivních map. Možnost přidávání různého větvení, měnit vzhled a styl. Po spuštění se mohou jednotlivé části mapy objevovat postupně. Dají se přidávat obrázky.

Vodík

 

https://www.pearltrees.com/

Jakási tabule, kam si je možné připravit poznámky k hodině. Lze vkládat text, obrázky, videa, internetové odkazy. Je možné si zvolit vlastní pozadí. 

Vše je na jednom místě a lze postupně pouštět bez nutnosti stále něco přepínat.

Lze vytvořit QR kód pro sdílení.

 

Vodík
























 

 

 



Tvorba www stránek zdarma Webnode